"Benim Zeki Arkadaşım" Yüzyılın kitabı: New York Times, Elena Ferrante'nin romanını taçlandırdı

SULTAN

Mod
Global Mod
Şu gibi kişilikler: Stephen KingBonnie Garmus, Claudia Rankine, James Patterson, Sarah Jessica ParkerKarl Ove Knausgaard, Elin Hilderbrand, Thomas Chatterton Williams, Roxane Gay, Marlon James, Sarah MacLean, Min Jin Lee, Jonathan Lethem ve Jenna Bush Hager, bu göreve emanet edilen 503 romancı, şair, denemeci, eleştirmen ve diğer kitap kurtlarından sadece birkaçı.

“Benim Parlak Arkadaşım” kısayolları olmayan unutulmaz bir roman Elena ve Lila'nın kahramanları arasındaki dostluğa adanmış Napoli dörtlemesinin ilk cildi, “21. yüzyıl edebiyatına bugüne kadar egemen olan bir kategori olan sözde otokurgu türünün başlıca örneklerinden biri” olarak birinci sırayı aldı, diye yazıyor gazeteye göre “Bu unutulmaz ve kestirme yolların olmadığı romanı okumak çakıl taşlarının üzerinde bisiklet sürmeye benziyor: “Kaba, kaygan ve sinir bozucu, tüm bu özellikler aynı anda.”

Sıralamada yer alan diğer Elena Ferrante kitapları Times tarafından anonimlik talebine saygı gösterilen Ferrante de sıralamada yer aldı. 2014'te yayımlanan dörtlemenin son bölümü olan “Kayıp Çocuğun Hikayesi” sıralamada sekseninci sırada yer aldı, ardından “Terk Günleri” 92. sırada yer aldı: üç kez yer alması, gazetenin ilk 100'ünde yer alan tek İtalyan ismi, listede yer alan en çok başlığa sahip yazar yaptı. “Benim Harika Arkadaşım”, Pulitzer Ödülü sahibi Isabel Wilkinson'ın 1915 ile 1970 yılları arasında Güney'den Kuzey'e ve Batı'ya siyah Amerikalıların büyük göçünü konu alan “Lot Suns'ın Sıcaklığında” adlı eserini geride bıraktı ve New York Times tarafından “yakın tarihin en önemli ve okunabilir eseri” olarak değerlendirildi. New York Times, üçüncü sıraya ise Thomas Cromwell'in yükselişini ve düşüşünü anlatan kurgusal biyografi olan Hilary Mantel'in tarihi romanı “Wolf Hall”u koydu. İlk beşi tamamlayanlar arasında Edward P. Jones'un İç Savaş öncesi Virginia'da eski bir kölenin hikayesini anlatan “The Known World” ve Jonathan Franzen'in “The Corrections” adlı eserleri yer alıyor.