İzinler 104, kurallar değişiyor: 2023 için yeni

Hasan

Member
Permits 104, yeni bir INPS genelgesi, 13 Ağustos 2022’de yürürlüğe giren kanun hükmünde kararnamenin getirdiği yeniliklerle ilgili göstergeler ve açıklamalar sağlıyor. Kararname, ebeveynler ve bakıcılar için özel hayat ve çalışma hayatı arasındaki dengeye ilişkin AB direktifini aktarıyor.

Bilhassa söz konusu kararname -INPS notunda belirtildiği üzere- 33 sayılı kanunun 33. maddesini değiştirmiştir. 104/1992 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. fıkrasında belirtilen izinlerin kullanımına atıfla “tek irtibat kişisi yardım” ilkesini kaldırmıştır. Aynı Kanun Hükmünde Kararnamenin 33. maddesinde belirtilen ebeveyn iznini uzatmıştır; KHK’nın 42 nci maddesinin 5 inci fıkrası değiştirilmiştir. 151/2001, “fiili birlikte yaşayan”ı tanıtıyor.

yani ben ile ilgili olarak kanunla sağlanan izinler 104Prensibi “yardım için tek irtibat noktası”, bu nedenle şimdiye kadar birden fazla çalışan – ebeveynler hariç – aynı kişiye ciddi bir engellilik durumunda yardım için izin günlerini kullanma yetkisine sahip değildi.

Bu nedenle, 13 Ağustos 2022 tarihinden itibaren, ağır engelli aynı kişiye yardım için üç günlük aylık izin toplam sınırı saklı kalmak kaydıyla, talep üzerine hak sahibi olanlardan daha fazla özneye hak tanınabilir. alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Öte yandan, aynı maddenin 33. maddesinin 6. fıkrasında öngörülen, ağır özürlülük durumundaki işçinin kendisi için ayda üç gün veya alternatif günlük saatlik dinlenme sürelerini kullanma bireysel hakkı. 13 Ağustos 2022’den itibaren, üç günlük toplam sınıra halel gelmeksizin, aynı engelli kişiye ciddi bir durumda yardım için izinleri alternatif olarak kullanabilen hak sahipleri arasından birkaç özneye yararlanma hakkını tanır.

kararname 105/2022, ayrıca, dönemlerin nasıl olduğunu belirlemiştir. ebeveyn izninin uzatılması ilgili CCNL tarafından açıkça belirtilmedikçe, tatillerde, dinlenme sürelerinde veya on üçüncü maaşta bir azalmaya yol açamaz.

Başka bir yenilik kaygısı birlikte yaşayan figürünün tanıtımı izinden yararlanabilecekler arasında, eş ve sivil birliktelik payı oranında. sayılı kanunun 1. maddesinin 36. paragrafında belirtildiği gibi. 76/2016: “Fiilen birlikte yaşayanlar” ile, bir çift olarak duygusal bağlarla ve karşılıklı manevi ve maddi yardımla kalıcı olarak birleşmiş, akrabalık, yakınlık veya evlat edinme, evlilik veya medeni birliktelik ile bağlı olmayan iki yetişkin kastedilmektedir.

Olağanüstü izinden yeni öncelik sırasına göre yararlanmak mümkündür:

birlikte yaşayan eş, sivil birlikteliğin birlikte yaşayan kısmı ve engelli kişinin ciddi bir durumda fiilen birlikte yaşadığı kişi;

engelli kişinin yokluğu, ölümü veya birlikte yaşadığı kişinin engelleyici patolojilerinin varlığında, babası veya annesi, hatta evlat edinen veya velayet eden kişi;

özürlü kişinin birlikte yaşadığı çocuklarından biri, özürlü kişinin birlikte yaşadığı kişi ve özürlü kişinin evlat edinen veya evlat edinen ebeveynleri de dahil olmak üzere her iki ebeveyninin kayıp, ölmüş veya engelleyici patolojilerden muzdarip olması durumunda;

özürlü kişinin birlikte yaşadığı erkek veya kız kardeşlerinden biri ve özürlü kişinin evlat edinen veya evlat edinen ebeveynleri dahil olmak üzere her iki ebeveyninin kayıp olması, ölmüş olması veya engelleyici patolojilerden muzdarip olması durumunda;

özürlü kişinin birlikte yaşadığı üçüncü dereceden bir akraba veya kayınbiraderi, özürlünün evlat edinen veya koruyucu anne babası dahil her iki ebeveyninin kayıp, ölmüş veya engelleyici patolojilerden muzdarip olması durumunda.

Engelli kişi ile birlikte yaşama, olağanüstü izin başvurusunun sunulmasından sonra da kurulabilir, ancak kullanım süresi boyunca garanti edilmelidir.

INPS, başvuruların sunulmasına yönelik elektronik platformun izinler yasası n. 104/1992 aynı özürlü kişinin birden çok referansı için; referansların tanınması için ‘Engelli Beyannamesi’nin iletilmesi; 18 yaşının altındaki ağır durumdaki engellilere anne veya baba dışındaki konularda yardım; 42. maddesinin 5. fıkrasında belirtilen olağanüstü izin. 151/2001 (ayrıca başvuru sırasında fiilen birlikte yaşayanlar ve birlikte yaşamayan aile üyeleri için)