Katılımcı atamalar 2023, üst yönetim kararları için sıkı son tarihler

Hasan

Member
Meclis sezonu yaklaşıyor ve kritik maçtaki siyasi kararların zamanlamasını belirliyor. büyük kamu iştiraklerinin üst yönetimine atamalar, Eni’den Enel’e, Leonardo’dan Poste, Terna ve Enav’a. Yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu aday listelerinin pay sahipleri tarafından toplantı tarihinden önceki 25’inci gün içinde verilmesi gerektiği ve ayrıca şirket merkezinde kamuya açık tutulduğu dikkate alınarak kararların kısa sürede alınması, web sitesinde ve Consob tarafından sağlanan diğer yollarla, toplantıdan en az 21 gün önce.

Eldeki mali takvimler, bu nedenle, kırmızı daire içine alınmış ilk tarih, Monte dei Paschi di Siena toplantısının tek bir çağrıda gerçekleştirileceği gün olan 20 Nisan’dır (ilk etkinliğin zaten yapıldığı tesadüf değildir. açık bir gösterge). Enav’ın toplantısı 28 Nisan’da yapıldı. Ardından Poste Italiane’nin 8’e toplanan meclisi ile Mayıs ayına geçiyoruz. Ardından sıra 9 Mayıs’ta tek çağrıda gerçekleştirilecek olan Terna’nın Hissedarlar Toplantısı’na geliyor. Ancak en sıcak gün şüphesiz Eni ve Enel’in hissedarlarının bir araya geldiği 10 Mayıs olacak. İlk görüşmede 2 Mayıs’ta yapılmazsa, o gün ikinci görüşmede Leonardo’nun görüşmesi de yapılacak.

Bu nedenle oyun, büyük devlet şirketlerinin komuta köprüsüne yükselecek olan üst düzey yöneticilerin toplam atamalarının yanı sıra çok canlı. Bu oturumu farklı kılan yeni olgu, Başbakan Giorgia Meloni’nin geçtiğimiz haftalarda belirttiği gibi bir kadın CEO seçimi. Kesinlikle erkeksi bir gülün ufkunu genişleten onun ve onun sözleri.

ENİ. Meloni Hükümeti, son derece olumlu sonuçlarla da desteklenen, yeniden atanmaya yakın görünen giden yönetim için son derece olumlu görüşler dile getirdi. Genel müdür Claudio Descalzi, aslında, yeniden onaylanması ve dolayısıyla dördüncü bir görev süresi için pol pozisyonunda. Descalzi’nin yeniden onayı Fdi’ye iletilirse, başkanın maçı bunun yerine Lucia Calvosa’nın yerine bir isim seçmiş gibi görünen Lig tarafından oynanmalıdır. Antonio Maria Rinaldi’nin adı cumhurbaşkanlığı için dolaşıyor, bu hipotez bugün Pd senatörü Filippo Sensi ve Action-IV’ten Luigi Marattin ile muhalefetten güçlü tepkilerle karşılandı ve hükümetten reddi istedi (ilgili taraf geçmişini hatırlıyor). Eni’nin mali ana şirketinin genel müdürü olarak).

Adnkronos, Avrupa Parlamentosu Üyesi ve ekonomist Antonio Rinaldi, “İlgili konulara, hükümete ve Eni’ye kurumsal saygımdan dolayı açıklamalarda bulunmamayı tercih ediyorum” yanıtını verdi.

İÇİNDE. Bu durumda hükümet, üst yönetim için süreksizliği hedefliyor olacaktır. Terna’nın CEO’su Stefano Donnarumma, mevcut CEO Francesco Starace’ın yerini alabilir. Etrafta dolaşan bir başka isim de Italo’nun şu anki başkan yardımcısı olan Flavio Cattaneo’ya ait. Cumhurbaşkanlığına aday isimler arasında son günlerde 2022-2005 yılları arasında Enel’in ve 2005-2014 yılları arasında Eni’nin CEO’su olan Paolo Scaroni’ninki geri döndü.

LEONARD. Alessandro Profumo’nun iki dönem liderliğini üstlendiği zirvede Leonardo’nun yenilenmesi hâlâ bir muamma. Draghi hükümetinin eski Enerji Geçiş Bakanı Roberto Cingolani, NATO İnovasyon Fonu yönetim kuruluna girdikten sonra aylarca görevde kaldı. Bu nedenle, MBDA İtalya’nın şu anki CEO’su Lorenzo Mariani ile dahili bir çözüme doğru ilerlemeliyiz. Cumhurbaşkanlığı konusunda ise bu saatlerde ortalıkta dolaşan isimler arasında Güvenlik Bilgi Departmanı’nın şu anki genel müdürü olan Elisabetta Belloni’ye ait isimler de bulunuyor.

İTALYAN POSTASI. Daha karmaşık oyunlardan biridir. Nisan 2017’den beri görevde olan CEO Matteo Del Fante, yeniden teyit için kutupta kalıyor. Hükümetin pistteki liderleri değiştirmeye karar vermesi durumunda Flavio Cattaneo da olacaktır. Başkanlık için Maria Bianca Farina’nın yeniden onaylanmasına da gidilebilir.

üçlü. CEO Stefano Donnarumma, Enel’de Starace’ın yerini alacak olsaydı, grubun liderliği için bir kadın gelebilir ve Enav’ın eski CEO’su Roberta Neri bu saatlerde pol pozisyonunda olabilirdi. Bu saatlerde ortalıkta dolaşan isimler arasında Poste Italiane’nin şu anki genel müdür yardımcısı Giuseppe Lasco’nunki de var. Dolaşan diğer isimler arasında Nokia Italia’nın başkan yardımcısı ve genel müdürü Giuseppina di Foggia ve Acciaierie d’Italia’nın şu anki genel müdürü Lucia Morselli’ninkiler de var.

ENAV. Dolaşan isimler arasında, mevcut CEO Paolo Simioni’nin değişmesi durumunda, Batı Sicilya Denizi Liman Sistemi Liman Otoritesi’nin mevcut başkanı Pasqualino Monti de yer alacak. Enav’ın şu anki başkanı Francesca Isgrò yeniden onaylanabilir, ancak değilse, bir alternatif Enav’ı 2015’ten 2020’ye kadar 5 yıl yöneten Roberta Neri olabilir.

mps uzantısı. Burada oyun, son birkaç saat içinde Mef’in yeniden teyit edilecek olan bir sonraki Yönetim Kurulu Luigi Lovaglio’ya işaret eden duyurusu ile kapandı, başkanlık için ise görevinden sonra istifa eden Patrizia Grieco’nun yerine Nicola Maione’ye gidecek. Anima başkanlığına atama.

Ama üst yönetimin ötesinde, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na bağlı 105 şirkette 94’ü yönetim kurulu, 48’i denetim kurulu olmak üzere 142 tüzel kişiliğin bütçe toplantılarıyla sona erdiğini ve yenilendiğini düşünürsek oyun çok daha geniş. Comar araştırma merkezinin hesaplamalarına göre, şu anda 403’ü meclis üyesi ve 207’si belediye başkanı olmak üzere 610 kişiden oluşuyorlar. Listelenen şirketlere ek olarak, Consip, Ipzs ve ayrıca Ita-Italia Trasporto Aereo, bazı Rai iştirakleri gibi diğer birçok şirketin üç yıllık görev süreleri (2020-2022) sona eriyor; veya enerji sektöründe Gse ve Sogin için; Cinecittà, Consap, Sogesid, Sport ve Salute’de de randevular öngörülüyor.