Milan, sokakta yoldan geçenlere felsefe dersleri veriyor: Davide Valenti'nin (başarılı) fikri

SULTAN

Mod
Global Mod
Valenti, geçinmek için ne yapıyorsun? O ne yapıyor?

Magenta'daki (Milano) Quasimodo Lisesi'nde felsefe ve tarih dersleri veriyorum. Aynı zamanda sanat projeleri yapıyorum ve yazıyorum.

En sevdiğiniz filozoflar kimler?

Çok sayıda var: Friedrich Nietzsche, Gilles Deleuze. Ama şu ana kadar en sevdiğim filozof Baruch Spinoza'dır.

Neden Spinoza?

Çünkü o, bana göre her şeyi açıklamaya yardımcı olan bir filozof.

En güncel filozoflar kimlerdir?

Her zaman Spinoza. Büyük filozof ve Spinoza uzmanı Filippo Mignini, Spinoza'nın gelecekte bizi beklediğini söylüyor. Aslında Spinoza'nın zorunluluk felsefesi temelinden başlayarak, genel ahlak tarafından kabul edilmediği için hep yenilikçi açıklamalarda bulunuyoruz. Bu nedenle bana göre en çağdaş filozoftur.

Sokak derslerinde felsefeden bahsediyor. Girişim nasıl ortaya çıktı?

Doğduğumdan bu yana hayatımda yaptığım her şey beni zorunlu olarak bu girişimi üstlenmeye yönlendirdi. Ve bu uzak bir sebep. Sebebe gelince, meditasyon yaparken bildiklerimi olabildiğince çok insana anlatma ihtiyacını, sanatsal ihtiyacını hissettim. Ben de kendi kendime şöyle dedim: Meydana çıkıp ders vereceğim. Ben de sokak sanatçılarının listelerine kaydoldum ve felsefeyi sokak sanatına dönüştürmeye başladım.

Ve haftadan haftaya katılımcılar arttı…

Evet, geçen hafta derste 150 kişi vardı. Böyle bir girişimin olmasından, sokağa çıkıp felsefe anlatan birilerinin olmasından insanlar mutlu.

Sosyal medyada da takipçisi arttı…

Evet, ne kadar çoksa o kadar neşeli. Çünkü herkesle konuşmak ilgimi çekiyor. Artık diğer şeylerin yanı sıra Pazar dersleri YouTube kanalımda ve yakında TikTok'ta da yayınlanacak. Randevulardan haberdar olmak için [email protected] adresine mail göndererek mail listesine dahil olabilirsiniz.

Katılımcıların derslere yaklaşımı nasıldır?

Katılımcılar çok tutkulu, son derece dikkatli, çok ilgililer ve derslerin sonunda gelip bana birçok soru sorup iltifat ediyorlar. Böyle bir ana katılma, öğrenme fırsatına sahip oldukları için gerçekten çok mutlular. Felsefe her zaman hayranlık uyandırmıştır çünkü onun özelliği bilgidir, yani hakikatin görünüşte yatmadığını öğretir; çekiciliği tam olarak okültte, yani kişinin gözünden gizlenen şeyde yatmaktadır. Tamamen yeni bakış açılarının açığa çıktığı her sefer, kişinin kendi dünya anlayışından ortaya çıkma olasılığıdır ve bu da bizi sıklıkla depresyona sürükler. Bu, son derece derin bir an. Bu özgürlük.

Dahası, dersin hoşuma giden bir yönü de işlenme şekli: önce katılımcılara sorular sorduğum ve filozofların ne düşündüğünü açıkladığım etkileşimli açıklama, sonra da insanların aralarında tartıştığı atölye çalışması. kendileri . İkincisi aynı zamanda insanlar arasında bağlantı kurmanın bir yoludur.

Şimdi derslere devam…

Gelecek Pazar saat 17.00'de Piazza Affari'de ders olacak. Bunun yerine, 20'sinde Cabiate'de (Como), bir sanat okulunda (bu herkese açık bir etkinliktir). Ayrıca cumartesi günü Andrea Pezzi Vakfı'nın İnsan Festivali'ne konuşmacı olarak katılacağım. Ancak ben sonsuza kadar meydanda ders vereceğim. Bu yöntem 2500 yıl önce vardı ve şimdi onu geri getirdiğime göre durmak saçma olur. En azından bir bin yıl daha dayanmasını sağlayalım.