nedir ve gereksinimleri, Inps genelgesi

Hasan

Member
INPS, 1 Ocak 2024'te yürürlüğe giren olağanüstü gelir ve operasyonel süreklilik ödeneği (Iscro) ile ilgili talimatlar içeren bir genelge yayınladı. Peki bu nedir? Ve 800 avroya kadar ulaşabilen faydayı elde etmek için gereklilikler nelerdir?

Nedir, gereksinimleri ve uygulaması

Iscro, Ayrı Yönetim'e kayıtlı ve serbest meslek sahibi olan profesyoneller için tasarlanmıştır. Bu faydaya erişim için gerekenler arasında Ayrı Yönetim'e kayıtlı olmak, doğrudan emeklilik ödemeleri almamak, diğer zorunlu sosyal güvenlik planlarında sigortalı olmamak ve önceki yılların ortalama serbest meslek gelirinin %70'inden daha az serbest meslek geliri elde etmek yer almaktadır, INPS raporları.

Iscro başvurusu, her yıl 31 Ekim tarihine kadar yalnızca çevrimiçi olarak, Enstitü'nün çevrimiçi kanalları kullanılarak INPS'ye yapılmalıdır. Ayrıca, 2024 Bütçe Yasası uyarınca, yararlanıcılar mesleki gelişim kurslarına katılmalı ve iletişim bilgilerinin Trento ve Bolzano-Alto Adige Bölgelerine ve özerk İllerine iletilmesine yetki vermelidir.

2024 yılı için, Iscro ödeneği başvurusu 1 Ağustos'tan itibaren yapılabilecek ve 31 Ekim 2024 tarihine kadar başvuruda bulunulabilir.

Nasıl hesaplanır?

Iscro ödeneği, başvuru tarihinden önceki iki yılda bireyin beyan ettiği ortalama serbest meslek gelirinin altı aylık bazda yüzde 25'ine eşittir.

Örneğin, 2024 yılında yapılan bir başvuruda, sigortalının 2021 ve 2022 yılları (başvuru tarihinden önceki iki yıl) için sırasıyla 6.000 avro ve 5.000 avro gelir beyan etmesi halinde, bunların ortalaması bulunarak (6.000 avro + 5.000 avro = 11.000 avro/2 = 5.500 avro), 5.500 avro değeri elde edildiğinden, bu son tutar ikiye bölünerek (altı aylık bazda 5.500 avro/2 = 2.750 avro) ödenek tutarı hesaplanmakta ve 687,50 avro (2.750 avro x 25/100) olmaktadır.

Yorumlanan 1. maddenin 148. paragrafının devamında, yardımın aylık tutarının 250 avrodan az olamayacağı ve 800 avroyu geçemeyeceği hükme bağlanmıştır. Yukarıda belirtilen düzenleyici hüküm ışığında, yukarıda belirlenen yardım tutarı 250 avrodan az veya 800 avrodan fazla ise, ödenek sırasıyla ayda 250 avro ve ayda 800 avro tutarında ödenir.