Üniversite, kampüs modeli İtalya’da da yaygınlaşıyor: işte harita

Hasan

Member
Pandemi sonrası güçleniyor İtalya’daki üniversite eğitim sistemi Mur web sitesinde yayınlanan verilere göre, şu anda ulusal bölgeye yayılmış 140 kuruma sahip olan ve bunlardan Valle d’Aosta hariç tüm bölgelerde 67 devlet üniversitesi ve 20 devlet dışı üniversite bulunmaktadır. Ancak e-öğrenmenin ülkemizde de yerleştiğini görmek için yüzyılın başına gelmemiz gerekiyor. Aslında, İtalya da 2000 yılından bu yana tamamı özel hukuka bağlı 11 telematik üniversitesi ile teknolojik platformlara dayalı uzaktan eğitim süreçlerini, eğitim içeriğinin dağıtımını ve kullanımını yöneten BT sistemlerini ülkemize getirmiştir.

Tam olarak pandemi döneminde Dad tarafından yanlış anlaşılan bir eğitim yöntemi, bunun yerine Covid-19 tsunamisi nedeniyle çalışma yollarında bunalmış binlerce öğrencinin akademik eğitim almasına izin veren uzaktan eğitim. Ve üniversite kampüsleri, Anglo-Sakson kolejlerine göz kırpan İtalya üniversite eğitim kalelerinde yapılanlar. Kampüs terimi Latince olmasına rağmen, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde yeşil alanları içeren üniversite alanlarını adlandırmak için günümüz diline girmiştir. Kampüs terimi ilk olarak bir Princeton Üniversitesi kolejinin etrafındaki alanları tanımlamak için kullanıldı ve daha sonra diğer kolejlerin alanlarına atıfta bulunmak için benimsendi.

Bununla birlikte, İtalya’da, geçen yüzyılda, kampüs terimi, bir üniversitenin sahip olduğu binalar da dahil olmak üzere tüm alanı ifade etmeye başladı. Artık kampüsler İtalya’nın her yerine yayılmış durumda. Ülkenin kuzeyinden Ortasına ve güneyinde mevcut olan İtalyan üniversite kampüslerinin bazı örnekleri, Biella’daki Città Studi, Catania Üniversitesi, Catanzaro’daki Magna Græcia Üniversitesi, Chieti’nin “Gabriele d’Annunzio”su’dur. , Milan-Bicocca Üniversitesi. Hala.

Üniversite kampüsleri aynı zamanda Palermo Üniversitesi, Parma Üniversitesi, Pieve Emanuele Humanitas Üniversitesi, Rende’deki Calabria Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Roma Üniversite Kampüsü Bio-Medico, “Niccolò Cusano” Roma Üniversitesi, Salerno Üniversitesi ve Torino Üniversitesi Luigi Einaudi Kampüsü.

Öte yandan, ülkede araştırma ve eğitimin kalkınma ve iş ile birleştirildiği alanlar da vardır. Bu, Padriciano ve Basovizza’nın iki kampüsüne ve bugün bir bölgenin güçlü yönlerinden biri olan bir bilim ve teknoloji parkına sahip Trieste Karst’taki Ulusal Araştırma Kuruluşu Alanı Bilim Parkı olan Area Science Park’ın durumudur. Trieste şehri, Avrupa’daki en yüksek araştırma merkezi konsantrasyonlarından biridir. Area parkı, 57 şirket ve 7 araştırma merkezi ve vakıf olmak üzere toplam 2.700’den fazla kişiyi istihdam eden toplam 64 gerçekliğe yönelik yüksek teknoloji şirketlerine ve kamu ve özel laboratuvarlara ev sahipliği yapmaktadır. Elettra Sincrotrone ve Icgeb, Trieste’nin Infn bölümünün laboratuvarları ve Cnr’nin bazı enstitülerinin yanı sıra çok sayıda yenilikçi şirket ve yeni girişim dahil olmak üzere parkta mükemmeliyet merkezleri de faaliyet göstermektedir.

Yıllar içinde Area Science Park, İtalya’daki ve yurtdışında, özellikle Orta Avrupa’daki ve yurtdışındaki küçük ve orta ölçekli işletmeler için teknoloji transfer projeleri ve inovasyon hizmetleri geliştirerek, Padriciano ve Basovizza’daki iki kampüsünün çevresinin ötesine geçerek eylem yelpazesini genişletti. Balkan bölgesi. Parktaki önemli bilimsel tesisler arasında, Nobel Fizik Ödülü sahibi Carlo Rubbia’nın ilk başkanı olduğu Elettra Laboratuvarı, ulusal ve uluslararası bilimsel ve endüstriyel topluluğun hizmetinde olan İtalyan üçüncü nesil senkrotron ışık kaynağı öne çıkıyor. 1993’ten beri 2010’dan beri Elettra’ya, bugün dünyada bu türde çalışan birkaç lazer kaynağından biri olan ve meydana gelen ultra hızlı ve aynı zamanda mikroskobik olayları gözlemleyebilen Fermi Serbest Elektron Lazer katıldı. atomik ve moleküler düzeyde.