Vivendi, Tim ağı için ‘gerçek değeri’ hedefliyor, herkesle devam eden diyalog

Hasan

Member
Vivendi, İtalya’da kalmak ve Tim’in davasında uzun vadeli hissedar olmak istiyor. Fransız grup Arnaud de Puyfontaine’in CEO’su, telefon grubu için bugün Paris’te yapılacak hissedarlar toplantısında “yeni bir sayfa” açılmasını umduğunu açıklayarak bunu yineledi. Vivendi’nin amacının “grubun ve ağının gerçek değerinin tanınmasını sağlamak” olduğunu açıklıyor. Bu anlamda “İtalya’daki kurumlar ve diğer paydaşlarla” bir “diyalog sürüyor”, “sürüyor”.

De Puyfontaine, grubun ağının değerlendirilmesindeki farklılıkların esasına açıkça girmeden, “Şimdi olağandışı bir durum var, ancak bunu çözmek istiyoruz ve bunun üzerinde inançla çalışıyoruz” şeklinde açıklıyor. Bugüne kadar masadaki teklifler iki: ve her iki yarışmacı, bir tarafta Cdp-Macquarie ve diğer tarafta Kkr fonu, sırasıyla 20 milyar ve 21 milyar civarında yukarı yönlü revize etseler de, her ikisi de beklentilerin çok uzağında. Bir süredir Tim’in ağı için doğru değerlemenin 31 milyar avro olduğunu açıklayan Fransız hissedarın.

Ve tüm gözler, 4 Mayıs’ta teklifleri incelemek zorunda kalacak olan TLC grubunun yönetim kurulundayken, Vivendi toplantıyı sermayenin %69,89’unu hazırlayarak, toplantıda sunulan 32 kararın tamamına yeşil ışık yakarak kapattı. olağan ve olağanüstü (üçte iki çoğunluk gerektirir). 2023’ün ilk çeyreğinde Vivendi’nin gelirleri, 2022’nin ilk çeyreğindeki 2.217 milyon avroya kıyasla 2.290 milyon avroyu buldu. Sabit para birimi ve çevrede, Vivendi’nin gelirleri 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla %2,0 arttı. Toplantı, 2022 mali yılına ilişkin olarak hisse başına 0,25 Euro’luk adi nakit temettü dağıtımını onayladı. Eski temettü tarihi 25 Nisan olacak ve ödeme 27 Nisan’dan itibaren başlayacak.

Avrupa Komisyonu’na düzeltici teklifler sunulan Vivendi ve Lagardère arasındaki kombinasyonla ilgili olarak (birleşme konusunda AB’den yeşil ışık almak için Editis’in satışının duyurulması) iyimserlik yerinde. Vivendi’nin denetim kurulu başkanı Yannick Bolloré için Lagardère grubuyla birleşme, Vivendi’nin bir “yayıncılık dünya şampiyonu” yaratmayı ve yeni işler geliştirmeyi amaçlayan uluslararasılaşma stratejisinin bir parçası. Son olarak Meclis, Sébastien Bolloré’yi Denetim Kurulu üyesi olarak atadı ve Cyrille Bolloré’yi Denetim Kurulu üyeliğini her biri dörter yıllık bir dönem için yeniledi.