1 Mayıs, Landini hükümete karşı: “Seçim dolandırıcıları”

Hasan

Member
“İşi yeniden merkeze koymalıyız. Biz çalışma üzerine kurulmadık ama işin sömürüsü ve güvencesizlik üzerine kurulmuş bir toplumuz. Bu durumu değiştirmemiz gerekiyor”. CGIL genel sekreteri Maurizio Landini, sendikaların bu yıl Monfalcone'de 1 Mayıs gösterisinde yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Fikirleri ne olursa olsun çalışan herhangi bir kişinin derisinin rengi , aynı haklara ve aynı korumalara sahip olmalı, altını çizdi: Eşitsizliklerle mücadele edilmeli. Kişi merkezde olmalı ve kârı başlı başına bir amaç olarak görmemeli, eşitsizlik olmamalıdır. Sağlıklı işlere ihtiyacımız var: Bir işletme, o işte çalışan insanlar adil bir ücrete sahip oldukları için onurlu bir şekilde yaşama fırsatına sahip olduklarında sağlıklıdır.”

Landini, “İnsanların çalışırken ölmeye devam ettiği bir ülkeyiz” diye hatırladı. Sadece bu da değil, her yıl 580 bin iş kazası yaşanıyor ve meslek hastalıkları da artıyor. Değişmesi gereken iş yapma modelidir, çünkü bu ölümler ülkemizde son 20 yılda çıkarılan o aptalca yasaların sonucudur: Bugün yasayla müteahhitlik, taşeronluk ve binlerce güvencesiz çalışma mümkün. . Son 20 yılın aptal kanunlarının uygulanmasına var olan tüm hükümetlerin katkısı oldu.”

Hükümetin dün yaptıkları, Bakanlar Konseyi tarafından çalışanlar için 100 Euro bonusu da dahil olmak üzere başlatılan önlemlere atıfta bulunarak “bir seçim koşuşturması. 5 Euro'ya bile saygılıyım çünkü kazanmanın ne anlama geldiğini biliyorum. ve biliyorum ki, çalıştıklarına rağmen yoksul olan milyonlarca insan var ki, maaşlarımızı kıran bir enflasyonla karşı karşıya kalamayız ve parayı olduğu yere götürmek yerine, finansal geliri düşürmek, vergiye çarpmak yerine karlarımızı vergilendiremeyiz. Kaçakçılar için iş ve emekli maaşlarını vergilendirmeye ve bahşiş vermeye devam ediyoruz. Bugün bizim için bir mücadele ve seferberlik günüdür, referandum da dahil olmak üzere demokrasinin bize sunduğu tüm araçları kullanarak Anayasamız uygulanana kadar mücadele etmeliyiz”.