Nobel Ödülü sahibi Parisi masal koleksiyonunu Roma'da sunuyor

SULTAN

Mod
Global Mod
Parisi, coşkulu küçük dinleyicilerle dolu bir sınıfa girmeden önce – Sapienza Üniversitesi'nde Teorik Fizik profesörü ve Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü'nden yardımcı araştırmacı – bize kitabı neredeyse eğlence olsun diye yazdığını söyledi. “Fikir yıllar önce çocuklarıma Calvino'nun öykülerini okurken doğdu: Bir noktada sıkıldılar, yenilerini istediler ve bu yüzden Üç masal icat ettim. Sonra torunlarım için başkalarını da ekledim ve işte koleksiyon.” Nobel Ödülü sahibi daha sonra bilim ve hayal gücü arasındaki çok yakın bağı hatırlattı: “Bilim insanı daha önce kimsenin icat etmediği çözümler bulmalı ve dolayısıyla hayal gücüne sahip olmalıdır.. Hayallerden ve vizyonlardan yola çıkarak büyük keşiflere ulaşmış matematikçiler var.” Ve aslında koleksiyondaki masallarda yeni unsurlar eksik değil. “Benim karakterlerim geleneksel masallardaki karakterlerdir: büyücüler, şövalyeler, prensesler, ama rolleri biraz tersine çevirmeye çalıştım. Prensese dönüşen bir kurbağa ve her zaman olduğu gibi kovalanmak yerine çocukları kurtaran bir sinek vardır.”

Sunumunu Serena Dandini'nin yaptığı ve okulun Veli Birliği tarafından düzenlenen toplantıda Parisi, öğrencilerin meraklı sorularını dinledi ve tam da merakla şunları söyledi: “ okul sana yeni şeyleri sevmeyi öğretirBilim insanı ayrıca, toplantıya ev sahipliği yapan okul gibi öğrenci eksikliği nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan küçük okulların önemi üzerinde de ısrar etti. “Şehir merkezlerini gösterilere dönüştürmemeliyiz. Sadece turistlere yönelik bir sirk ama bunun için sakinlerin ve dolayısıyla okulların da olması gerekiyor”.